Ile może trwać kontrola skarbowa?
Zasady ograniczające czas trwania kontroli wydają się być jasne i nie budzą najmniejszych wątpliwości. Pomimo to kontrole ciągną się miesiącami, angażując kilku a czasem nawet kilkunastu pracowników naraz. Rodzi się więc pytanie – ile może trwać kontrola?
W zależności od tego, jakiej wielkości przedsiębiorstwa dotyczy kontrola, może ona trwać:
- 12 dni roboczych u mikroprzedsiębiorców,
- 18 dni roboczych u małych przedsiębiorców,
- 24 dni robocze u średnich przedsiębiorców i
- 48 dni roboczych u dużych przedsiębiorców.
Nierzadko jednak można spotkać się z sytuacją, że działania organów kontrolnych trwają w jednej tylko sprawie kilka bądź kilkanaście miesięcy i wiążą się z koniecznością aktywnego współdziałania przedsiębiorcy. Jak to się ma do ograniczeń wskazanych powyżej, o których mowa w art. 83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej?
Ustawa o kontroli skarbowej (podobnie jak inne ustawy przewidujące możliwość prowadzenia przez organy skarbowe kontroli u przedsiębiorców) rozróżnia postępowanie kontrolne i kontrolę podatkową. Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej UKS może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego prowadzić również kontrolę podatkową. Wszczęcie kontroli podatkowej następuje po doręczeniu kontrolowanemu imiennego upoważnienia do przeprowadzania kontroli podatkowej.
Z uwagi na to, że art. 83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ustala limit czasu trwania kontroli, a nie postępowań kontrolnych, dopiero w momencie wszczęcia przez UKS kontroli podatkowej rozpocząłby się bieg terminu, o którym mowa w tym przepisie. W zakresie postępowania kontrolnego brak jest ograniczeń co do czasu ich trwania. Stanowisko organów kontroli jest w tym zakresie jednoznaczne i niezmienne, a dodatkowo zostało potwierdzone przez ministra finansów, który 5 listopada 2009 r. w odpowiedzi na interpelację poselską nr 11861 uznał, że w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie mają zastosowania, o ile w toku postępowania nie jest prowadzona kontrola podatkowa.
Tak więc na pytanie o to ile może trwać kontrola, odpowiedź jest prosta. Należy jednak pamiętać, że oprócz kontroli, organy mogą prowadzić również postępowanie kontrolne, a to nie ma żadnych ograniczeń czasowych.
Joanna Kleina
Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych
email: biuro@gklaw.pl
tel.: +48 58-351-48-44
tel.: +48 608 – 311 – 704