Spłata kredytu mieszkaniowego a ulga podatkowa
Podatnicy, którzy odziedziczyli nieruchomości mieszkaniowe, a wcześniej zaciągnęli kredyty hipoteczne na zakup własnych mieszkań, bardzo często mają wątpliwości czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, sfinansowana ze środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkań spadkowych, umożliwi im skorzystanie z ulgi podatkowej. Na jedno z takich pytań odpowiedział Minister Finansów w przedstawionej poniżej interpretacji. Zapraszam do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.
Stan faktyczny
Wnioskodawca w roku 2013 w drodze spadku po babci mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 35 m². Mieszkanie to zostało sprzedane w 2014 roku. Ponadto, Wnioskodawca w roku 2012 w drodze spadku po mamie nabył wraz z bratem (udziały po 50%) mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 83 m2. Mieszkanie to zamierzają sprzedać w najbliższej przyszłości. Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej po babci oraz środki z przyszłej sprzedaży nieruchomości nabytej po mamie Wnioskodawca zamierza, w ciągu dwóch lat od uzyskania dochodu, wydatkować na spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami zaciągniętego wraz z żoną w dniu 5 stycznia 2007 roku. Kredyt został zaciągnięty na zakup lokalu mieszkalnego. Ww. zakup miał miejsce w dniu 13 lutego 2007 roku. Z żoną Wnioskodawca pozostaje we wspólności majątkowej.
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży obydwu nieruchomości podlega zwolnieniu w podatku dochodowym od osób fizycznych ?
W odpowiedzi na powyższe pytanie Minister Finansów uznał, że w takiej sytuacji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.
Zgodnie bowiem z przepisami Ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Skorzystanie z tego zwolnienia wymaga spełnienia następujących warunków:
a) wydatkowania środków w ciągu dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie Nieruchomości (tj. jeżeli sprzedaż Nieruchomości nastąpi w 2014 r. to wydatkowanie musi nastąpić do końca 2016 r.);
b) wydatkowanie środków na własne cele mieszkaniowe.
Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uznaje się wydatki poniesione na:
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie 2 lat, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
- rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
-położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Wydatkiem poniesionym na cel mieszkaniowy może być spłata kredytu oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego. Ponadto kredyt ten musi zostać zaciągnięty w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Tak więc w sytuacji, gdy dochód uzyskany w 2014 r. z tytułu zbycia lokali mieszkalnych przeznaczony zostanie – nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie – na spłatę ww. kredytu korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania 19% podatkiem dochodowym.
Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype.
Paweł Galiński
radca prawny
Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych
Jasno i bardzo przystępnie napisany artykuł. Wszystko po kolei wyjaśnione. Trzeba tylko w zeznaniu podatkowym zadeklarować wydatkowanie na cele mieszkaniowe środków ze sprzedaży takiego mieszkania.