Nowe korzyści podatkowe dla przedsiębiorstw innowacyjnych – cz. 4.
Niniejszy artykuł jest czwartą i ostatnią częścią z serii na temat korzyści podatkowych dla przedsiębiorstw innowacyjnych, wprowadzonych w życie 1 stycznia 2016 roku. Poniższe opracowanie tyczy się preferencji przewidzianych dla spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej, w związku z czym jego treść powinna w szczególności zainteresować wszystkie osoby zarządzające tego typu podmiotami lub uczestniczące w nich jako wspólnicy.
Zgodnie z art. 14 Ustawy z dnia 25 września 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności: zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych dochód z tytułu zbycia udziałów/akcji nabytych w 2016 albo 2017 roku przez spółkę kapitałową (spółkę akcyjną albo z o.o.) lub spółkę komandytowo-akcyjną, jeżeli spełniają określone wymagania.
Wymagania te dotyczą:
a) działalności spółki;
b) rodzaju aktywów, w które spółka inwestuje;
c) cech charakterystycznych spółki zbywającej akcje/udziały i tej, której akcje/udziały są zbywane.
a) Wyłącznym przedmiotem działalności spółki musi być dokonywanie inwestycji finansowych i spółka ta musi zainwestować co najmniej 75% wartości bilansowej swoich aktywów, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego, w którym dokonała zakończenia inwestycji, w aktywa inne niż:
- papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (chyba że stały się takowymi dopiero po nabyciu przez inwestującą spółkę)
- instrumenty rynku pieniężnego – np.: bony pieniężne, bony skarbowe (wyjątkiem są intrumenty wyemitowanie przez spółki niepubliczne których: papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje/udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjneg spółki inwestującej)
- nieruchomości
Jednocześnie ustawa stanowi, że wartości innych aktywów nie mogą przekraczać 50.000.000 euro według ceny nabycia, przeliczonej na złote według kursu NBP. Postanowienie takie wynika z preferowania „małych funduszy”, o którym czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
b) W związku z powyższym pojawia się pytanie: na czym polegać ma działalność inwestycyjna spółki?
Otóż, zgodnie z ust. 2 przywoływanego art. 14 – na inwestowaniu w:
- papiery wartościowe (przy czym w odniesieniu do rodzajów papierów wartościowych, wymienionych powyżej, może to być nie więcej niż 25% aktywów) – chodzi więc przede wszystkim o inwestowanie w akcje spółek nienotowanych na giełdzie;
- instrumenty rynku pieniężnego (co do zasady w wysokości do 25% aktywów) – przy czym ograniczenie to nie dotyczy inwestowania w intrumenty wyemitowane przez spółki niepubliczne których: papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje/udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjneg spółki inwestującej;
- nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (bez ograniczeń).
c) Zwolnienie ma zastosowanie tylko jeśli:
- spółka, której udziały/akcje są zbywane, jest rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
- spółka ta nieprzerwanie przez okres 2 lat:
- prowadziła działalność badawczo-rozwojową (chodzi więc o „spółki innowacyjne”)
- nie prowadziła działalności handlowej
- nie prowadziła działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym
- nie jest zagraniczną spółką kontrolowaną w rozumieniu przepisów ustawy o PIT lub CIT
- spółka dokonująca zbycia udziałów/akcji posiada bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów/akcji w spółce, o której mowa powyżej.
Jak wynika z powyższej analizy: adresatem preferencji są spółki, o ograniczonym funduszu, zajmujące się działalnością inwestycyjną, które inwestować będą w akcje i udziały spółek zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową. Spółki inwestycyjne, spełniające powyższe wymogi, nie będą płacić CIT od dochodu uzyskanego z tytułu zbycia udziałów/akcji spółek innowacyjnych (również spełniających wskazane warunki), nabytych w latach 2016-2017. Ma to na celu pobudzenie rynku venture-capital oraz realne umożliwienie wprowadzenia w obieg akcji i udziałów „przedsiębiorstw innowacyjnych”.
Zaplanuj spotkanie w trybie online
*****
Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype.
Paweł Galiński
radca prawny
GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.
Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk
email: biuro@gklaw.pl
tel.: +48 58-351-48-44
tel.: +48 608-311-704