Polak a praca w Emiratach Arabskich (PIT)
Szacuje się, że ponad 2 miliony Polaków pracuje regularnie poza granicami naszego kraju, posiadając jednocześnie rodziny i znajomych w Polsce i utrzymując z nimi mniej lub bardziej regularne kontakty. W takiej sytuacji prędzej lub później zawsze pojawia się pytanie, czy Polak pracujący za granicą i odwiedzający kraj jedynie sporadycznie ma nadal obowiązek rozliczać się w Polsce z wszystkich podatków ? Odpowiedź na to pytanie ma z reguły bardzo indywidualny charakter, uzależniona jest bowiem zarówno od osobistej sytuacji danej osoby jak również szczegółowych regulacji łączącej Polskę z danym krajem umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Szczególnie ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku obywatelski polskich pracujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i właśnie temu przypadkowi poświęcony jest ten wpis.
Sprawa dotyczyła Polaka, który wykonuje pracę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a jednocześnie posiada żonę oraz dzieci mieszkające w Polsce. Małżonkowie postanowili o przeprowadzeniu separacji oraz dokonaniu podziału ich majątku wspólnego w ten sposób, że wszystkie ich wspólne aktywa znajdujące się w Polsce staną się wyłączną własnością żony, zaś mąż będzie utrzymywał się wyłącznie z dochodu za pracę wykonywaną przez niego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponadto mąż zobowiązał się do alimentacji dzieci. Podatnik zadeklarował, że większość roku będzie spędzał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zaś jego pobyty w Polsce nie powinny przekroczyć 30 dni w skali roku kalendarzowego.
W tym stanie faktycznym podatnik chciał uzyskać od Ministra Finansów potwierdzenie, że jeżeli jego centrum interesów życiowych w 2016 r. (i latach późniejszych) będzie znajdowało się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i tylko w tym państwie będzie osiągał przychody, wówczas nie będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a zatem dochody osiągane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie będą w tych latach opodatkowane w Polsce. Jednocześnie nie będzie On zobowiązany do składania zeznań podatkowych, dopóki nie będzie osiągał żadnych przychodów w Polsce.
Minister Finansów zgodził się z podatnikiem, że pomimo, iż w Polsce pozostanie jego rodzina (żona i dzieci), które będzie odwiedzał, to ze względu na przeprowadzoną separację, ograniczenie pobytów w Polsce to około 30 dni w skali roku oraz podjęcie pełnoetatowej pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jego centrum interesów życiowych będzie znajdować się właśnie w tym państwie. W rezultacie podatnik począwszy od zeznania za rok 2016 r. nie będzie musiał rozliczać się w Polsce. Korzystne dla wnioskodawcy rozstrzygnięcie zostało wydane przez Ministra Finansów pomimo, iż wiążąca Polskę oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wyklucza aby został on uznany za osobę mającą miejsce zamieszkania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (niezbędne jest bowiem posiadanie obywatelstwa tego państwa).
Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype.
Paweł Galiński
radca prawny
Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych
Moja sprawa jest troszke inna…
Pracuje w Afganistnie, mam podpisany kontrakt z firma w Emiratach.W Polsce przebywam
Około 30 dni w roku. Czy powinienem odprowadzać w Polsce podatek od dochodów??
Z uwagi na specyfikę każdego stanu faktycznego bardzo trudno jest odpowiedzieć na Pana pytanie bez poznania wszystkich szczegółowych informacji.
Zapraszam do przesłania szczegółowego opisu Pana stanu faktycznego na adres pgalinski@gklaw.pl lub bezpośredni kontakt z Kancelarią Galiński & Kleina pod nr tel. +48 58 351 48 44.
Witam. Jeżeli w Polsce zostaje mieszkanie , które na czas pracy w Dubaju jest wynajmowane i stanowi przychód. Czy wówczas tez nie ma obowiązku płacenia podatku od dochodów osiągniętych w Dubaju.?. Pozdrawiam Pracuję w Dubaju od lipca 2016 roku , w Polsce bywam 3 razy w roku śr. po 10 dni. Pozdrawiam. Jagoda
Ja mam podobna sytuację. Zatrudniony jestem przez pracodawce który zarejestrowany jest w Dubaju ponad 210 dni. Mam umowę o pracę. Moja praca to konsultat w projektach, czyli wyjazdowa, przez co spedziłem ponad 140 dni w Arabi Saudyjskiej, ale na weekendy wracałem do Dubaju (70 dni). Wystapiełm do US o interpretacje czy powinieniem placic podatek w Polsce. US zgdoził sie ze nie musze plącić podtku w Polsce ale musze posiadac certyfikat rezydencji podatkowej w Dubaju. Aby taki certyfikat rezydencji w Dubaju uzyskać muszę przebywać na terytorium Dubaju ponad 180 dni (wracałem do Dubaju tylko na weekendy (Razem 70 dni a pzostałe 140 dni spędziłem w Arabi Saudyjsckiej na projekcie). Gdzie nalezy rozliczyć podatek?
Zapraszam do kontaktu bezpośredniego z naszą Kancelarią. Postawione przez Pana pytanie dotyczy doradztwa podatkowego, które musi być świadczone w warunkach zapewniających poufność udzielanych informacji.